Obowiązek alimentacyjny rodzica wobec małoletniego dziecka wynika z ustawy. W/w może być określony co do wysokości m.in. na mocy orzeczenia sądu.
Czy obowiązek alimentacyjny ustaje z chwilą ukończenia przez dziecko 18 roku życia?
Obowiązek alimentacyjny nie ustaje z mocy prawa z chwilą ukończenia przez dziecko 18 roku życia. W sytuacji kiedy zobowiązany nie chce dalej łożyć alimentów z uwagi na ziszczenie się przesłanek ustawowych, powinien wystąpić z pozwem przeciwko dziecku o tzw. uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Gdzie składa się pozew? Czy pozew podlega opłacie?
Pozew składa się do właściwego sądu rejonowego z uwagi na miejsce zamieszkania uprawnionego. Pismo podlega opłacie sądowej. Zasadność wystąpienia z powództwem warto skonsultować z adwokatem w Lublinie.
Jakie są przesłanki do uchylenia obowiązku alimentacyjnego? Czy można w pozwie zawrzeć żądanie ewentualne o jego obniżenie?
Podstawą do uchylenia obowiązku alimentacyjnego jest m.in. to, że dziecko jest już w stanie utrzymać się samodzielnie, tj. np. nie kontynuuje edukacji i podjęło pracę zarobkową. W pozwie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego można zawrzeć tzw. żądanie ewentualne o jego obniżenie. Wówczas kiedy sąd nie dostrzeże zasadności uchylenie w/w obowiązku, będzie rozpatrywał żądanie o jego ew. obniżenie w tym samym postępowaniu.
Czy można żądać obniżenia obowiązku alimentacyjnego z wcześniejszą datą niż dzień wytoczenia powództwa?
W sytuacji kiedy rodzic powziął w/w informację z opóźnieniem, bądź też nie miał wiedzy na temat tego, że musi podjąć czynności prawne mające na celu zwolnienie go z dalszego alimentowania dziecka, może żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wcześniejszą niż data wniesienia pozwu.
Czy powód może wziąć udział w rozprawie na odległość, tj. nie stawiać się osobiście w budynku sądu?
Tak, jest to możliwe. Gdy powód przebywa np. na stałe za granicą, może powierzyć prowadzenie jego sprawy m.in. adwokatowi z Lublina. W/w składa w jego imieniu pozew oraz odpowiednie wnioski w sprawie. Wówczas zasadne pozostaje również zgłoszenie żądania w zakresie przeprowadzenia rozprawy na odległość. W tym celu powód jest zobligowany podać adres e-mail, na który to właściwy sąd prześle mu link do rozprawy.