Menu Zamknij

Podwyższenie alimentów na małoletnie dziecko

Przedstawiciel ustawowy może reprezentować małoletnie dziecko przed sądem w sprawie o podwyższenie alimentów. Uprawniony jest zwolniony z mocy prawa od uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Pismo inicjujące postępowanie sądowe musi spełniać wymogi przewidziane w kodeksie postępowania cywilnego.

Czy mogę żądać podwyższenia już zasądzonych alimentów?

Obowiązek alimentowania dziecka przez rodzica wynika z ustawy. Sąd w wyroku określa jego kwotę w skali miesiąca. W sytuacji upływu czasu, zwiększenia się potrzeb małoletniego lub polepszenia sytuacji finansowej zobowiązanego, dziecko może żądać podwyższenia uprzednio zasądzonych alimentów. Wówczas reprezentowane jest przez przedstawiciela ustawowego, tj. przeważnie rodzica z którym zamieszkuje. Uprawniony do alimentów musi określić w pozwie wysokość kwoty jakiej żąda. Nadto zobligowany jest udowodnić, że jego potrzeby a także możliwości rodzica – dają podstawy do podwyższenia alimentów o wskazaną kwotę.

Czy małoletnie dziecko jest przesłuchiwane w sprawie o podwyższenie alimentów?

Nie. Małoletni jest reprezentowany w toku postępowania przez przedstawiciela ustawowego. W/w składa w jego imieniu pozew, wnioski dowodowe oraz zeznania w sprawie.

Czy rodzic który reprezentuje dziecko musi stawić się w sądzie?

Jeżeli rodzic nie ma możliwości stawić się na rozprawie osobiście, może złożyć wniosek o przesłuchanie go na odległość. Wówczas właściwy sąd wydaje zarządzenie i przesyła na wskazany adres e-mail link do rozprawy, za pośrednictwem którego następuje połączenie. Najprościej ujmując – rodzic może złożyć zeznania siedząc przed komputerem.

Czy sąd może podwyższyć alimenty jeszcze przed zakończeniem sprawy?

Tak, w pozwie o podwyższenie alimentów należy zawrzeć tzw. wniosek o zabezpieczenie. Wówczas sąd po zapoznaniu się z treścią pisma oraz stanowiskiem drugiej strony, powinien rozpoznać wniosek na posiedzeniu niejawnym, jeszcze przed rozprawą. Wydane postanowienie sąd doręcza obu stronom. Orzeczenie jest wykonalne, podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.

Czy w trakcie sprawy sądowej mogę zawrzeć ugodę?

Tak, jeśli w trakcie postępowania rodzice małoletniego doszli do porozumienia, mogą zawrzeć ugodę która to podlega zatwierdzeniu przez sąd.

Co zrobić jeżeli pozwany nie płaci zasądzonych alimentów?

Jeżeli rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego który został określony co do wysokości, celowe może okazać się zainicjowanie przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego oraz karnego (tzw. przestępstwo niealimentacji).