Menu Zamknij

Negocjacje i mediacje w sprawach rozwodowych – czy warto?

Małżonkowie którzy noszą się z zamiarem zainicjowania postępowania sądowego o rozwód mogą skorzystać z pomocy mediatora na etapie przedsądowym. Spotkanie mediacyjne może odbyć się z udziałem małżonków i ich pełnomocników. Powyższe ma na celu uzgodnienie wspólnego stanowiska jeszcze przed wniesieniem pozwu o rozwód.

Kiedy sąd wyznacza mediatora?

W sytuacji gdy jedna ze stron zainicjowała postępowanie sądowe, zaś druga złożyła w zakreślonym terminie odpowiedź na pozew – małżonkowie również mogą być skierowani do mediacji przez sąd. Wówczas sąd wyznacza konkretnego mediatora któremu zakreśla czas na przeprowadzenie tzw. postępowania mediacyjnego. W/w ma formę spotkania w trakcie którego strony w obecności ich pełnomocników podejmują negocjacje zmierzające do wypracowania wspólnego stanowiska. Gdy małżonkowie dojdą do porozumienia, mediator sporządza tzw. ugodę mediacyjną którą przedkłada sądowi. W sytuacji gdy strony nie doszły do porozumienia, mediator informuje o powyższym fakcie sąd, nie przekazując mu jednocześnie informacji dot. przebiegu samych spotkań mediacyjnych. Negocjacje mediacyjne są objęte tajemnicą.

Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie?

Na wdrożenie mediacji muszą wyrazić zgodę obie strony postępowania. Z mediacji można się w każdym czasie wycofać. W/w informację mediator przekazuje sądowi, który dalej proceduje w sprawie. W sytuacji gdy małżonkowie uzgodnili wspólne stanowisko jedynie w częściowym zakresie, mogą pozostawić pod osąd sądu – pozostałe kwestie, tj. np. porozumieć się w zakresie winy za rozkład pożycia, ale nie w zakresie kwoty alimentów na małoletnie dziecko.

W trakcie mediacji małżonkowie mogą poruszać również inne kwestie, np. te które dotyczą podziału ich majątku wspólnego.

Jaki powinien być mediator?

Dlatego też po zasięgnięciu porady adwokata w Lublinie warto jest wybrać mediatora który posiada doświadczenie oraz wiedzą mogącą pomóc w polubownym załatwieniu sprawy.