To w jaki sposób należy przygotować się do pierwszej wizyty u adwokata uzależnione jest od tego czy klient nosi się z zamiarem powierzenia sprawy konkretnemu pełnomocnikowi czy też w trakcie pierwszego spotkania chce jedynie zasięgnąć porady prawnej.
W trakcie pierwszego spotkania adwokat powinien przede wszystkim umożliwić klientowi swobodną wypowiedź celem zweryfikowania czego ten od niego żąda. Istotne jest to, żeby ustalić poniższe, z pozoru błahe kwestie:
- w sytuacji sprawy karnej – na jakim etapie znajduje się postępowanie karne ( w tym celu warto zapoznać się z treścią poniższego wpisu: https://adwokat-budzinska.pl/obrona-w-sprawie-karnej-etapy-i-czas-trwania-postepowania/ ) , należy poinformować adwokata czy w stosunku do klienta jest już prowadzone postępowanie, jeżeli tak to czy wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłuchano go w charakterze podejrzanego, jeśli nie, to kiedy został wyznaczony pierwszy termin przesłuchania, z kolei jeżeli postępowanie prowadzone jest już przed sądem – to należy wskazać na jakim etapie się znajduje, czy do sądu został skierowany dopiero akt oskarżenia czy też odbyły się już rozprawy, jeśli tak, to ile i jakie czynności dowodowe zostały przeprowadzone, jeżeli klient chce umocować adwokata do reprezentowania go w sprawie – w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie sygnatury sprawy, tj. numeru pod którą jest prowadzona;
- w sytuacji sprawy rodzinnej – czy klient nosi się z zamiarem zainicjowania konkretnego postępowania (np.pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu) czy też postępowanie już się toczy, jeśli osoba potrzebująca porady prawnej zamierza dopiero wystąpić na drogę sądową, to niezbędne jest szczegółowe jej wysłuchanie celem ustalenia jakiego rodzaju powództwo należy wytoczyć, w sytuacji gdy postępowanie już się toczy – podobnie jak w sprawie karnej, niezbędne jest ustalenie tzw. sygnatury, tj. numeru sprawy, w zależności od charakteru porady prawnej czy też woli nawiązania szerszej współpracy z adwokatem – warto jest przygotować podstawowe dokumenty jak chociażby akty notarialne (w sytuacji podziału majątku), akty stanu cywilnego (w sytuacji rozwodu, innych spraw rodzinnych), orzeczenia które zostały uprzednio wydane w powiązanych sprawach (np. wyrok rozwodowy jeżeli klient chce domagać się podwyższenia alimentów w imieniu swoim lub małoletniego dziecka);
Osoba która zamierza zasięgnąć porady prawnej adwokata może przed spotkaniem przygotować listę pytań na piśmie, pozwoli jej to na uzyskanie kompleksowej odpowiedzi. W sytuacji woli powierzenia adwokatowi prowadzenia sprawy – kancelaria udostępnia klientowi przygotowany formularz pełnomocnictwa/ upoważnienia do obrony. Gdy osoba podejrzana/oskarżona jest aresztowana, tzw. upoważnienia do obrony może udzielić inna osoba. W trakcie pierwszej wizyty w zakładzie karnym/areszcie śledczym tymczasowo aresztowany może podpisać aktu umocowania osobiście. Następnie adwokat powinien zapoznać się z aktami sprawy (jeżeli już się toczy) i ustalić kolejny termin spotkania celem poinformowania klienta o tym jakiego rodzaju kroki należy podjąć.
Przed przesłuchaniem/rozprawą zasadne jest odbycie spotkania z klientem celem przygotowania go do złożenia wyjaśnień/zeznań w sprawie oraz poinformowanie go o tym jak będzie przebiegać dana czynność. Wizyta w sądzie/prokuraturze jest stresująca, dlatego też istotne jest, żeby strona postępowania została do niej odpowiednio przygotowana.